نظافت

روش های برق انداختن فرش

روش های برق انداختن فرش ،فرش از دیرباز جزئی مهم از محیط زندگی ایرانیان بوده و به همین علت تمیزی و پاکیزگی آن همواره اهمیت داشته است. در گذشته حیاط منازل یا کوچه ها محلی بود که برای شستشوی فرش از آن استفاده می شد، اما با رشد آپارتمان نشینی از یکسو فضایی برای شستن فرش ها وجود نداشت و از سوی دیگر خانم ها نیز رغبتی به شستشوی فرش نداشتند.

گرچه امروز قالیشویی ها شستشوی فرش ها را انجام می دهند اما فارغ از هزینه های مالی و دردسرهای جانبی مربوطه، با رعایت برخی نکات می توان زمان شستن فرش را به تعویق انداخت، این کار علاوه بر صرفه جویی مالی، موجب ماندگاری و دوام بیشتر فرش می شود. از همین روست که بسیاری از خانم های خانه دار از روش هایبرق انداختن فرش استفاده می کنند تا هم تمیزی و پاکیزگی فرش خود را حفظ کنند و هم نیاز فرش به شستشو را به حداقل برسانند و هم فرش را مثل روز اول نگه دارند.

برق انداختن فرش اصطلاحی است که برای تمیزکردن فرش به کار برده می شود. برق به معنای درخشش و درخشندگی است، به گونه ای که چشم به آن خیره شود. برق انداختن به این معنی است که فرش آن چنان تمیز شود که مانند روز اولش برق بزند! فرش در زمان خریداری رنگ های واضح و شفافی داشته و از درخشندگی خاصی برخوردار است که به آن برق زدن گویند.

جارو کشیدن مرتب فرش

شاید تعجب کنید اما جارو کشیدن از جمله راهکارهای مهم و اصلی برق انداختن فرش است. جارو کردن مرتب فرش علاوه بر حفظ تمیزی، موجب حفظ زیبایی آن نیز می شود. البته جارو کردن باید به طور منظم انجام گیرد و بهتر است از جاروبرقی استفاده شود چرا که قدرت مکش بیشتری برای جمع آوری گرد و غبار دارد. گرد و خاک خود از جمله عواملی است که تجمع آن بر روی فرش و نفوذش در الیاف آن، موجب کدر شدن رنگ ها و افت زیبایی فرش می شود.

روش های برق انداختن فرشپاک کردن لکه‌ها از روی فرش

فرش در قسمت های مختلف خانه های ایرانی قرار دارد، بنابراین طبیعی است انواع و اقسام لکه بر روی آن بیفتد، از لکه چای و قهوه گرفته تا لکه خون، لکه آب میوه، لکه جوهر، لکه روغن، لکه غذا، لکه رنگ، آدامس، ادرار بچه و … . پس هر خانم خانه داری لازم است با انواع روش های لکه گیری از فرش  آشنا باشد و اجازه ندهد لکه ها برای مدت طولانی روی فرش باقی بمانند، زیرا پاک کردن لکه های تازه راحت تر است، ضمن اینکه گاه گذشت زمان موجب می شود لکه به بافت و رنگ فرش آسیب بزند.

پس زدودن لکه های فرش را به مواقع خاصی مانند خانه تکانی عید نوروز موکول نکنید و هرگاه لکه ای روی فرش مشاهده کردید، نسبت به حذف آن اقدام کنید. نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است پس از حذف لکه، آن قسمت از فرش روشن تر به نظر برسد، اگر این مورد باعث ایجاد جلب توجه زیادی شد، می توانید سطح فرش را با پارچه ای مرطوب شستشو دهید تا یکدست شود.

تمیز کردن لبه های فرش

هر از چندگاهی لبه های فرش را نیز تمیز کنید. می توانید با استفاده از یک برس دستی گرد و خاک و پرزهای اضافی نشسته روی لبه های فرش را جمع آوری نمایید. همان طور که گفتیم برق انداختن فرش به روش های عجیب و غریب نیاز ندارد، تنها کافی است به طور مرتب به فرش خود رسیدگی کرده و به جزییات توجه داشته باشید.

استفاده از شامپوی فرش

افراد زیادی تمایل به استفاده از شامپو فرش به عنوان جایگزینی برای شستشوی آن دارند. اگر شما هم قصد دارید از شامپو برای برق انداختن فرش استفاده کنید، توجه داشته باشید که این کار را به درستی انجام دهید. برای مثال مانند شستشو با آب، پیش از به کار گیری شامپو فرش، حتما فرش را خوب جارو کشیده و لکه های آن را از بین ببرید، بر روی فرشی پر از گرد و غبار و لکه، شامپو نکشید چرا که از تاثیر آن کاسته می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *